Ара Маргос Минегьозян
(1924 - 1990)
Възпитаник на Софийски държавен университет - археолог, история. (1965 г.)
Археолог и историк към Варненския Археологически музей. Посветил изследователската си дейност в Североизточна България с десетки открития и няколко книги (някои преведени на руски, немски, английски).
Най- голямото му откритие са мезолитните кремъчни сечива, които са първите в България, намиращи се в м. "Побити камъни", близо до град Варна. В продължение на 25 години при периодични обиколки е събрал над 12 000 мезолитни сечива и отцепи. Това фактически е и най-голямата колекция от мезолитни находки в Югоизточна Европа.
При пещерата "Темната дупка" през 1955 г. А. Маргос залага сондаж на 5 м навътре от входа на пещерата, в който открива части от кости, челюсти и отделни зъби от Hyaena spelaea, Equus caballus Lin, Ursus splenius, един кремъчен къс със следи от интенционално въздействие и пет керамични фрагмента (Маргос 1966, 139-144).
През 1963 г. към Окръжния музей са обособени отделите “Етнография” и “Социалистическо строителство” Големи заслуги за етнографския отдел има и Ара Маргос.
Разкрива старата арменска църква „Сурп Степанос“ в Провадия и няколко късносредновековни църкви в Разградско. Подробно се занимава и изследва съдбата на изчезналата арменска колония в Провадия. Той отбелязва, че първите арменци се установяват в Провадия през 1605 год. от град Кафа /дн. Феодосия/, разположен на Кримския полуостров.
Дълги години археолог в град Девня и преподавател по история в училището в село Страшимирово, където изследва Варненските езера, Побити камъни и новооткриващите се енеолитни наколни селища. Той насърчавал учениците си и жителите на селото, да му носят всички предмети, които открият по брега на Страшимирово, изплували вследствие на разкопаването на канала. Внимателно и обстойно описвал, и подреждал находките, след което ги отнасял в музея във Варна, за да останат заслужено в историята на човечеството.
Из книгата на Васил Василев - Моето родно гнездо История на Белослав 1944 - 2006г.
Във Варненския археологически музей са представени кремъчни артефакти от времето на Средния палеолит (преди около 100 000 години), намерени преотложени в промишлената зона край гр. Девня. Това са и най-ранните следи от присъствието на човека във Варненския край. Останки от живота на човека от същата епоха са засвидетелствани в една пещера северно от гара Белослав.
Находките от Мезолитната епоха (Х - VIII хил. пр. Р. Хр.) са единствените свидетелства за присъствието на човека по това време в съвременните български земи.
Намерени са сред пясъците на местността Побитите камъни, на около 15 км западно от Варна. Откриването и събирането им е дело на сътрудника на варненския музей Ара Маргос В продължение на 25 години при периодични обиколки е събрал над 12 000 мезолитни сечива и отцепи. Това фактически е и най-голямата колекция от мезолитни находки в Югоизточна Европа.
Автор: Стойчо Савов; Ара Маргос
Издателство: София - Народна просвета
Година: 1969 г.
Cтраници: 134 с.
Език: Български
"Един забележителен природен кът
На 18-ия Километър западно от Варна, по стария асфалтов път за София, пътникът спира изненадан. Пред погледа му неочаквано се открива чудна гледка: от двете страни на шосето, всред малка пясъчна пустиня, се издигат високо цилиндрични каменни колони."
"Този живописен кът е обявен за природен резерват през 1937 г. Този обект фигурира в много европейски и задокеански туристучески пътеводители. Пътникът остава изненадан от гледката - всред пясъчна пустина се издигат високи цилиндрични каменни колони. Сякаш се движи сред каменна гора. Колоните са с височина до 6 м. ми шуплеста повърхност съдърваща вкаменелости -миди, охлюви. Книгата запознава сразлични хипотези за възникването на тази природна забележителност."
Автор: Ара Маргос
Издателство: Славена
Година: 2001 г.
Cтраници: 25 с.
Език: Български, Руски, Немски, Английски
Варненските езера
[Краеведски очерк]
“Дънестата тиня на Варненското езеро, която съдържа сероводород, е с високи лечебни качества. Запасите му се изчисляват на около 3 млн.т и се използват от калолечебницата при Варненските морски бани за лечение на артритни и ревматични заболявания.”
Автор: Ара Маргос
Поредица: "Малка туристическа библиотека"
Издателство: София -Медицина и физкултура
Година: 1987 г.
Cтраници: 56 с.
Език: Български
Провадия
[Краеведчески очерк с туристически маршрути]
Автор: Ара Маргос
Поредица: "Малка туристическа библиотека"
Издателство: София - Медицина и физкултура
Година: 1981 г.
Cтраници: 59 с.
Език: Български
Автор: Ара Маргос
Издателство: Държ.
воен. изд.
Година: 1960 г.
Cтраници: 39 с.
Език: Български
Старобългаристика
За надписите, свързвани с цар Георги Тертер I, при село Иваново, Русенско
Автор: Ара Маргос
Поредица: 4
Издателство: Българска академия на науките
Година: 1982 г.
Cтраници: 7 с.
Език: Български, Английски
Текето ''Ак Язълъ баба''
[край с. Оброчище, Толбухинско] Пътеводител
Статия: Език и литература, № 1
Лични имена в средновековни кирилски надписи от скални манастири в Североизточна България
Шуменските арменци:
По случай 370-годишнината от образуването на колонията
Нови извори за средновековната история на град София [XIV-XVII в.]
Комитетска къща:
Квартал Пороище - Разград
Автор: Ара Маргос
Издателство: Окр. ист. музей
Година: 1971 г.
Местоиздаване: Толбухин
Език: Български
Автор: Ара Маргос
Година: 1983 г.
Страници: 90 - 96 с.
Език: Български
Автор: С. Пачаджян;
Ара Маргос
Година: 1981 г.
Страници: 29 с.
Език: Български
Автор: Васил Т. Гюзелев;
Ара Маргос
Година: 1976 г.
Език: Български
Автор: Ара Маргос;
Ана Симеонова
Година: 1975 г.
Език: Български
История > През XX век > Училище > А.М.