top of page

През XX век

Anchor 1

  До 1899 г. селото се казва Голям Аладън след това е преименувано на Страшимирово. Смята се, че селото е кръстено на писателя и политик Антон Страшимиров, който според преданията е посетил селото в самия край на IXX век.
  В началото на XX век се заселват бежанци от Източна Тракия, много от които са участници в борбите за Македония и за национално обединение на България. 
  Училището в с. Страшимирово е открито 1914 г. като Начално училище „Кирил и Методий“, първоначално помещавало се в частни къщи. 
   През октомври 1930 година се поставя начало на читалищна дейност с регистрацията на действащото читалище „Пробуда” и изпълнение на дейнист в частни къщи.
 

Героите

Кап. Никола Лефтеров Павлов / Атанас Димитров / Ламбо Иванов Комитов / Калуд Тодоров / Серафим Пешев /Алекси Димов / Георги Тодоров / Иван Христов Христов / редник Янко Георгиев / Радослав Александров Радославов

Училището на Страшимирово

Открито е 1914 г. Училището в с. Страшимирово е Начално училище, кръстено „Кирил и Методий“, Първоначално се помещавало в частни къщи,а през 1928г. с помощта на кап. Никола Лефтеров е построена първата сграда на училището.

Административни решения

Преименуване на селото от Голям Аладън на Страшимирово.

Утвърждаване на Селско общинско управление - с.Белослав.

Anchor 2

Старата железопътна линия

Първата железопътна линия в България (Русе-Варна), минава през Страшимиробо.

Към средата на 60-те години на XX вел, във връзка със строежа на пристанище "Варна - запад", трасето между спирките Тръстиково и Страшимирово било изменено и удължено с 2 км.

Каменна кариера

При построяването на пристанище Варна, техническото изпълнение на строежа било истинско предизвикателство. Каменният материал за отделните съоръжения, бил доставян от кариерата при "Аладън", на 15 км от Варна.

Плавателен канал

Чарлс Дикен първи съобщава на Европа за канала.

Удълбочаване на подхода към Пристанище Варна-Запад пред село Страшимирово, 1972–1973 г.

Сп.„Морски Сговоръ“ 1926 г. - Из Девнинското езеро 

Рибарство

Трудово-производителните кооперации са основните риболовци. Най-стара от тях е "Български риболовец", основана през 1921 г.

В кооперацията членуват рибари от Гебедже (Белослав), Аладън (Страшимирово), Марково (Повеляново), Казашко село и др.

Anchor 3

Царски посещения

 

- В началото на XX век цар Борис III, като младеж посещава Страшимирово.

- Поход на Н. В. Царица Елеонора и г-н. Шкорпил

от Гебедже през Побити камъни до Аладън.

Вестниците от началото на XX век

в."Морски сговор" ; в."Кореняк" ; в."Свободен глас" ; "Варненски окръжен вестнит" ; в."Земеделец" ; в."Земеделски глас"

Столетен бункер

Един от три, четири бункера, останъл на общинска земя (до новите гробища), строен по времето на бурното начато на XX в. Изграден е на метър под земята. 

Стъкларски завод

Първата стъкларска фабрика край Белослав е била построена през 1893г. от братя Мушалан. В годините на социализма заводът е изнасял стъкло за цял свят. До приватизацията му там са работили над 3500 човека.

История > През XX век

  • Facebook
  • YouTube
bottom of page